30 години Конкурс по солфеж „Проф. Камен Попдимитров“ 20231904 – Камен Попдимитров e роден във Велико Търново на 6 февруари, в семейтсво на учители.
1912 – Семейството се премества в София.
1921 – Завършва с отличен успех Държавното музикално училище в София като ученик на Тодор Торчанов
1924 – Завършва Втора мъжка гимназия в София. Посещава като извънреден ученик Музикалната академия – ученик на Тодор Торчанов. Свири в оркестъа на Операта.
1926 – След конкурс, заминава на специализация в Париж, където учи цигулка при Люсиен Капе, Айо, Жак Тибо. Ученик е на известния музикален педаго Реймонд Тиберж.
1931 – Постъпва като хоноруван преподавател по цигулка в Музикалната академия в София.
1938 – Редовен преподавател по цигулка в Музикалната академия. Първи трудове по цигулкова техника и мисловни дейности в муиката. Начало на музикално-педагогически разработки.
1945 – Става доцент по солфеж.
1950 – Става професор по солфеж и теория на музиката. Оглавява новосъздадената катедра по солфеж и теория.
Преподавател на поколения музиканти. Радетел за широко и многостранно музикално образование на инструменталисти, певци и теоретици. Носител на ордените „Кирил и Методий“ I и II степен и на званието „Заслужил деятел на културата“.
1992 – умира в София.
Трудове:Табло за тоналностите, 1983
Цигулокво изкуство, 1939
Музикално-мисловни дейности в обучението, 1940
Солфежи от стари майстори
Солфежи на разни ключове
Хайдн, Моцарт и Бетовен
Музикална ритмика
Някои от трудовете и учебните пособия са претърпели по няколко (до седем) поредни издания.
Превежда музикално-педагогическа литертура от френски език – за цигулкова техника от Люсиен Капе, по музикална педагогика от Реймонд Тиберж.
На честването на 100 годишнината от рождението на проф. Камен Попдимитров в НМУ „Любомир Пипков”, 30 март 2004 г. Отляво надясно: съпругата на Христо Попдимитров, инж. Цанко Тодоров, проф. Звезда Йонова, Христо Попдимитров, доц. Росица Пръвчева, Маргарита Ангелова, проф. Милена Моллова, Ина Попдимитрова и доц. Дора Каменова-Гюлеметова.
Проф. Камен Попдимитров в своя дом, 1984 г. Седнали отляво надясно: Ина Попдимитрова, проф. Камен Попдимитров, Давид Недялков, проф. Тома Томов, проф. Марин Големинов, проф. Генчо Пирьов и проф. Антон Хаджиатанасов. Прави отляво надясно: проф. Парашкев Хаджиев, Людмила Хаджиева, проф. Пенчо Стоянов и Донка Атанасова.
Наследниците на проф. Камен Попдимитров отляво надясно: Георги Попдимитров – цигулар,Ина Попдимитрова – пианистка, Дора Каменова – художник, Христо Попдимитров – цигулар.
Чертеж „Свързване на клавиатурата с петолинието“. *** 30 години Конкурс по солфеж „Проф. Камен Попдимитров”

През настоящата учебна 2022/2023 година Конкурсът по солфеж „Проф. Камен Попдимитров” отбелязва своя 30-годишен юбилей, а със статут на Национален конкурс – своята 10-годишнина.
Конкурсът е основан през 1993 година в Националното музикално училище „Любомир Пипков” - София, уникален по своята същност и предназначение. Идеята за конкурса възниква спонтанно, в памет на големия български музикант и педагог професор Камен Попдимитров (1904-1992), един от основоположниците на българската солфежна методика, автор на фундаменталния теоретичен труд “Метод за музикално-мисловна техника върху гласова основа” и редица учебни пособия, които и до днес имат приложение в педагогическата практика.
Регламентът на конкурса е специфичен. В него са залегнали някои от основните белези на работата по солфеж на професор Камен Попдимитров, като записването по памет на музикален откъс из репертоара на ученика по специален предмет и солфежиране a prima vista /от пръв поглед/ на музикални примери от художествената литература.
Целта на преподавателите-учредители на конкурса беше да се стимулира творческия потенциал на младите музиканти от училището, като активизира интереса им за музикално-слуховото усъвършенстване и активна реализация в нова, различна от класно-урочната, конкурсна среда.
Регламентът на Конкурса по солфеж „Проф. Камен Попдимитров” го утвърждава като ежегоден. Първоначално се провежда с участници от една възрастова група – завършващите ученици от 12. клас, които имат високо развит музикален слух и памет и изградени професионални навици. Постепенно възрастовият диапазон се разширява и в конкурса участват ученици от всички класове на гимназиалния курс, организирани в две възрастови групи. Първа възрастова група – ученици от 8. и 9. класове и втора възрастова група – ученици от 10., 11. и 12. класове, разделени на две подгрупи.
По инициатива на Министерство на културата, юбилейното 20. издание на конкурса през 2013 година се трансформира в Първи национален конкурс по солфеж „Проф. Камен Попдимитров” и е включен в „Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби”. Като такъв, той се провежда до настоящия момент.
За поддържане високото ниво на конкурса непременно трябва да се отчете изключителната заслуга на преподавателите по солфеж от музикалните училища в страната, които със своя висок професионализъм мотивират учениците да вземат участие в него, подготвят ги всеотдайно и заедно с тях се чувстват горди от постигнатите резултати и награди. Това са преподавателите от София: проф. Росица Дюлгерова-Пръвчева, Анна Попова-Георгиева, Дарина Мечкова, д-р Боряна Миролескова, Ема Георгиева, д-р Радка Проданова, Аделина Стефанова, Антонина Неделчева, д-р Денислав Томов, от Пловдив – Евелина Василева и Екатерина Георгиева, от Плевен - Белла Хараламбова и от Варна - Гергана Добрева.
Съпричастност към благородната идея изразиха композиторите Александър Текелиев, Георги Арнаудов и Борислава Танева, които през годините написаха специално за конкурса оригинални музикални материали.
В журито на конкурса участват утвърдени педагози-теоретици и композитори: проф. Георги Костов, проф. Георги Арнаудов, проф. Дора Славчева, проф. Росица Дюлгерова-Пръвчева, Анна Попова-Георгиева, Дарина Мечкова, Анжелина Курдоманова, Ема Георгиева, д-р Денислав Томов, както и представител от наследниците на проф. Камен Попдимитров.
В памет на своя баща, наследниците на проф. Камен Попдимитров: Ина Попдимитрова, Христо Попдимитров, Георги Попдимитров и Дора Каменова поддържат духа на конкурса, като в последните три десетилетия участват активно в провеждането му като членове на жури, връчват грамоти и парични награди, осигурени с лични средства. След като конкурсът придоби национален статут, Министерството на културата, по „Програмата за закрила на деца с изявени дарби”, връчва стипендии за следващата учебна година на класиралите се на първо, второ и трето място ученици. В годините се присъжда и специална награда за отлични постижения от Лилия Александрова и проф. Росица Дюлгерова-Пръвчева.
Уникалният характер на Националния конкурс по солфеж „Проф. Камен Попдимитров“ продължава да провокира интереса на учениците към него. В многобройните издания са участвали стотици ученици от музикалните училища в София, Варна, Пловдив, Плевен. Десетки са наградените участници. Първият отличен лауреат, през 1993 година, е Петър Петров - пианист, ученик от 12. клас на НМУ ”Любомир Пипков” с преподавател по солфеж проф. Росица Дюлгерова-Пръвчева. Понастоящем успешно реализиран в Белгия и Люксембург.
Идеята да се въведе конкурсът, като възможност и алтернатива в обучението по музикално-теоретичните дисциплини, инспирира възникването и на други инициативи със сходен характер, провеждани в НМУ „Любомир Пипков”: Състезанието по солфеж и музикална литература за учениците от 5., 6., 7. класове, Националния конкурс по хармония „Проф. Парашкев Хаджиев” и Националния конкурс по теория на музикалните елементи и история на музиката.
По случай Х-то юбилейно издание на Националния конкурс по солфеж „Проф. Камен Попдимитров”, отправихме покана за участие и към студентите от Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София, обособени в трета възрастова група. Считаме участието на студентите от НМА за напълно уместно, още повече, че проф. Камен Попдимитров е бил един от водещите професори по солфеж и теория на музиката в Консерваторията, сега НМА „Проф. Панчо Владигеров”.
Убедена съм в необходимостта младите хора да получават образование, което да им дава възможности за адекватна реализация в реалната музикална практика. Затова смятам, че конкурсът, като активна и оригинална форма на работа, се явява алтернатива, която провокира амбицията на учащите за добро представяне чрез бърза и точна ориентация. Изискванията на конкурса по солфеж създават във всяка задача на отделните турове, нови слухови ситуации и нови действени връзки в контекста на практическото им приложение. Усъвършенстването на музикалния слух и умението той да е в услуга на инструменталната практика са желан резултат.
Дълголетието на конкурса доказва неговата жизненост и способност да провокира интереса у младите музиканти към музикално-слухово усъвършенстване, да стимулира творческия им потенциал. Така Конкурсът се явява своеобразна форма на продължаващо обучение на учениците и студентите и дава възможност за успешна реализация в нова конкурентна среда.
Проф. Росица Пръвчева-Дюлгерова
Брошура с указания за участие в конкурса по солфеж. През 2013 година той за пръв път е обявен за национален.
Петър Петров – първи лауреат на Конкурса по солфеж "Проф. Камен Попдимитров" 1993 г. – пианист, ученик от 12. клас на НМУ "Любомир Пипков" в София, успешно реализиран в Белгия и Люксембург.






