Ференц Лист в Русе
Много са историите, свързани с известни личности, които са оставили незабравима следа в аристократичния Русчук. Сред тях е и известният виртуоз на пианото, унгарският композитор Ференц Лист.Със сигурност тази случка се разказва от различни поколения музиканти като свидетелство за мястото на Русчук от 19. век в европейската култура. Именно гостуванията на изтъкнати музиканти стават причина да се усеща силното европейско влияние в града.
В края на живота си великият унгарски пианист и композитор Ференц Лист предприема редица концерти в Европа. Когато стига до България, той избира Русе като сцена и публика, пред която да покаже своето клавирно изкуство. Като година е посочена 1875, малко преди Освобождението. Има свидетелства, че Лист е поканен лично от валията на Дунавския вилает Мидхат паша. Концертът е организиран, но точно в този момент в Русчук липсва пиано. Най – близкият инструмент се намира в съседния Разград.
Сагата с произведеното през 1800 г. в Лондон пиано, започва в средата на 19-то столетие, когато група унгарски емигранти пристигат в България, прогонени от австро-унгарския императорски двор на Франц Йозеф. Изгнанниците се установяват в Шумен, но един от тях – маджаринът Павли, избира да заживее в Разград. Той пристига в потъналия в кал, провинциален османски санджак на османската империя с волска каруца, на която е натоварена странна кутия с капак, под който са наредени бели плочки от слонова кост.
Никой от местните хора не знаел по това време какво е предназначението на този лъскав сандък, който Павли внесъл в новия си дом в къщата на Мюкере ханъм, майка на тогавашния управник на Разград Руфат бей. Малко по – късно новодошлият започнал да кани отбрани гости – българи и турци, а вечеринките огласял с музикални пиеси, които сам свирел на пианото.
Соаретата показали на местните една нова, непозната за тези земи култура, затова никой не се учудил, когато в един мразовит декември пианото на Павли, отново натоварено на волска кола, отпътувало към Русчук. Хайлайфът в Разград узнал, че в дома на русенския валия Мидхат паша е пристигнал прочут музикант от Европа, който щял да свири в неговия двор.Тъй като в града по това време нямало пиано, махагоновия сандък на унгареца трябвало да бъде оставен по спешност в салоните на пашата. Акцията е доста трудоемка, тъй като е трябвало пианото да се пази от сътресения. Инструментът е бил внимателно увит в черги, за да не се очука.Така през декември 1875 на път за Санкт Петербург към Истанбул, Лист изнася клавирен концерт в двора на Мидхат паша. Виртуозът свири на пианото на Павли, като след концерта оставя за спомен своя автограф и датата върху пианото. Тази случка намира своето отражение в романизираната биография на композитора от сънародника му Жолт Харшани. Романът съществува в руски превод под заглавието “Пленници на съдбата“, а на френски е озаглавен “Животът на Лист е роман“. За съжаление на български не фигурира никъде.
Пианото с автографът е върнато по същия път в Разград. За по-нататъшната му съдба не се знае нищо повече.
Десислава Карагьозова - 10 a клас